Niezalecane obrazki

Google AdSense

Kilka dni temu na oficjalnym blogu AdSense pojawił się wpis dotyczący umieszczania grafiki w bliskim sąsiedztwie reklam kontekstowych. Praktyka ta jest często stosowana - obrazki obok niewyróżniających się reklam tekstowych przyciągają uwagę, co powoduje zwiększenie wpływów z wyświetlanych reklam nawet o kilkaset procent.

Photoshop CS3 Beta

Photoshop CS3 Beta

Wczoraj ukazała się najnowsza wersja programu graficznego Photoshop. Plik instalacyjny można pobrać za darmo z strony producenta - program działa jedynie przez 2 dni w przypadku użytkowników nie posiadających oryginalnego klucza z Photoshopa CS2.

Inspiracje (1)

arcsin.se

Arcsin.se - to pierwsza witryna w nowym cyklu postów "Inspiracje". Mimo zbyt dużej jaskrawości, uzyskany efekt jest rewelacyjny, dzięki połączeniu odpowiednio dobranej tonacji 'żywych' kolorów, wzorów przypominających kwiaty, a także przeźroczystości z delikatnym rozmyciem tła.

Wykop.pl - spam i cenzura

Wykop.pl - prawdziwe oblicze

Usuwanie niewygodnych linków i ponad 50% spamu - tak obecnie wygląda 'web-dwa-zerowy' Wykop. Serwis który miał umożliwiać zebranie w jednym miejscu najwartościowszych linków z Sieci, stał się rajem dla ludzi chcących jedynie wypromować swoje strony.

Harvey nie jest głodny

Spamerzy do pozyskiwania adresów mailowych często używają botów zwanych harvesterami, które analizują treśći stron i zbierają zawarte w nich adresy, aby następnie wykorzystać je do rozsyłania spamu. Taki przypadek opisywałem kilka dni temu: spamer pozyskał bazę adresową na podstawie danych zawartych na stronach zaindeksowanych w Google.

Istnieją mniej lub więcej skuteczne sposoby na ochronę naszego adresu, jednak żaden z nich nie 'ocali' osób które już pozostawiły swój e-mail w Sieci, czyniąc go dostępnym dla każdego bota.

Tonid na swoim blogu przedstawił sposób walki z harvesterami, poprzez 'zasypywanie' ich sztucznie wygenerowanymi adresami. W tym celu został napisany specjalny skrypt, którego działanie możemy zobaczyć na tej stronie. Tonid tak przedstawia idee korzystania ze skryptu:

Mój nowy Linux

Od kilku dni jestem posiadaczem nowego Linuxa - Mandriva 2007. Wcześniej korzystałem z Ubuntu który jednak nie chciał całkowicie współpracować (problemy z dźwiękiem).

Mój nowy Linux

GG - zagrożona każda przeglądarka

Ostatnio coraz częściej słyszy się o przypadkach rozsyłania szkodliwych linków poprzez komunikator Gadu-Gadu. Kliknięcie na taki link spowoduje zainfekowanie komputera ofiary gdy nie jest on chroniony przez odpowiedni program antywirusowy.

Często zdarza się jednak, że podejrzane linki pochodzą od osób które budzą zaufanie. W takim przypadku pomocnym rozwiązaniem może być narzędzie LinkScaner dostępne w wersji online.

Nawigacja - link do strony głównej

Najważniejszym miejscem w nawigacji jest strona główna. Powinna być ona dostępna z każdego miejsca. Należy więc zapewnić użytkownikowi intuicyjny i szybki dostęp do niej.

Obecnie bardzo często stosowaną zasadą, jest umieszczanie linku do strony głównej w początkowej części strony (top) w postaci logo, lub innego widocznego elementu.

Wszelkie odmienne rozwiązania powodują irytacje ludzi chcących skorzystać z utrwalonej w podświadomości metody przejścia na stronę główną.

Coraz powszechniejszym rozwiązaniem jest podlinkowanie całego topu strony - użytkownik nie musi wówczas wyszukiwać 'klikalnych' elementów aby przedostać się na stronę główną.

Ja.rafi.pl

Przykłady takiego rozwiązania możemy zobaczyć na stronie Ja.rafi.pl, oraz na Riddle.jogger.pl.

Legalny spam i Allegro (2)

Wczoraj pisałem o osobie sprzedającej nielegalnie zdobytą bazę z ponad 84tys adresami e-mail. Na początku pracownicy Allegro nie mieli pełnych podstaw do usunięcia aukcji. Jednak dzięki 'wpadce' sprzedającego aukcja została usunięta, a sam 'niedoszły' spamer stracił konto w serwisie.

Allegro

Podstawą do takich działań, było dodanie do opisu aukcji zdania mówiącego o sposobie uzyskania listy adresów:

Legalny spam i Allegro

Wczoraj na forum.webhelp.pl przypadkowo natrafiłem na osobę reklamującą swoją aukcję z Allegro: lista ponad 84tys adresów e-mail.

Wszystkich chetnych zapraszam na aukcję w serwisie Allegr*: allegro.pl/item142303113__hit_mailing_lista_84_tysiace_maili_.html
Adresy zdobyte w sposób legalny, za pośrednictwem Google.

Trzecia linia cytatu przyciągnęła moją uwagę - legalny sposób? Jak?

Oczywiście musiałem to sprawdzić ;) Podałem się za osobę zainteresowaną aukcją. Nie myślałem że tak łatwo otrzymam odpowiedź: