Nawigacja - link do strony głównej

Najważniejszym miejscem w nawigacji jest strona główna. Powinna być ona dostępna z każdego miejsca. Należy więc zapewnić użytkownikowi intuicyjny i szybki dostęp do niej.

Obecnie bardzo często stosowaną zasadą, jest umieszczanie linku do strony głównej w początkowej części strony (top) w postaci logo, lub innego widocznego elementu.

Wszelkie odmienne rozwiązania powodują irytacje ludzi chcących skorzystać z utrwalonej w podświadomości metody przejścia na stronę główną.

Coraz powszechniejszym rozwiązaniem jest podlinkowanie całego topu strony - użytkownik nie musi wówczas wyszukiwać 'klikalnych' elementów aby przedostać się na stronę główną.

Ja.rafi.pl

Przykłady takiego rozwiązania możemy zobaczyć na stronie Ja.rafi.pl, oraz na Riddle.jogger.pl.

Zapewne każdemu z nas zdarzyło się kliknąć element na stronie który nie jest linkiem. Ja taką sytuacje w własnym wykonaniu zaobserwowałem na blogu Nookiego przy próbie przejścia na stronę główną.

Nookie.pl

Autor strony umieścił link do strony głównej w widocznym miejscu (obok loga z adresem strony) jednak z 'przyzwyczajenia' kliknąłem w bardziej widoczne logo które nie jest linkiem - zapewne tak postępuje większa część odwiedzających, zanim zorientuje się i zapamięta odmienne zasady nawigacji. Wymuszania takich sytuacji powinno się unikać.

Czasami zdarza się że na stronie brakuje jakiegokolwiek linku do strony głównej, lub logo strony prowadzi do całkowicie innej strony - takie przypadki są na szczęście bardzo rzadko spotykane.

Edit:
Warto zwrócić również uwagę na komentarz Eof'a, dotyczący wyraźnego oznaczenia linku do strony głównej:

Większość użytkowników nie wie, że logo może stanowić odnośnik do strony głównej. Samo podlinkowanie nie wystarczy - warto dodać wyraźny odnośnik, co najmniej w okruszkach chleba.

Komentarze 7:

 • » Marlonk: 19.11.2006 o 13:32

  Przeważnie wordpressy maja już taką opcję wbudowaną w theme że tytuł w topie jest jednocześnie linkiem do strony głównej, wiele theme'ów posiada także button Home lub Blogg który także jest linkiem do indeksu..także myśle, że nie jest tak źle :)

 • » Neon: 19.11.2006 o 15:07

  Właśnie, na blogach zazwyczaj takich problemów nie ma. Czasami to wkurza jak trzeba całą stronę wzrokiem przelecieć, aby tylko dowiedzieć się że muszę skracać URLe recznie.

 • » Eof: 13.12.2006 o 14:33

  Większość użytkowników nie wie, że logo może stanowić odnośnik do strony głównej. Samo podlinkowanie nie wystarczy - warto dodać wyraźny odnośnik, co najmniej w okruszkach chleba. Nie wymądrzam się z powodu upodobania do Kruga - sam sprawdziłem na badaniach z użytkownikami.

  ukłony

Dodaj komentarz:

Dostępne tagi: [link]http://adres-www[/link] [quote]cytat[/quote] [code]kod[/code] [pre]tekst preformowany[/pre] [b]bold[/b]