Upiększanie czcionek poprzez CSS

Zauważyłem ostatnio w sieci ciekawy trend zamieniania zwykłych tekstowych nagłówków, na nagłówki 'Flashowe'. Wygląda to zazwyczaj tak. Dzięki temu możemy cieszyć się na stronie (między innymi) czcionkami które trudno jest użyć 'standardowymi' metodami.

Oczywiście oprócz plusów, są też i minusy takiego rozwiązania (związane z użytecznością i dostępnością strony). Zobacz: "Flash to zło". Jednak wady tego rozwiązanie można z łatwością wyeliminować - wystarczy CSS.

Nowy design, nowe zmiany (wersja 2.0)

Po bardzo długim okresie czasu postanowiłem wdrożyć pewne zmiany na 7pl.pl. Kilka dni mobilizacji i mój blog jest już w wersji 2.0.

Zmieniło się kilka istotnych elementów, nie tylko wygląd ...

Natio.pl podkrada Twoje dane i zdjęcia?

Wyobraź sobie, że zakładasz konto w jednym z wielu serwisów społecznościowych. Podajesz swoje dane, udostępniasz zdjęcia, itd. Akceptując regulamin serwisu zezwalasz aby Twoje informacje w całości, lub w części były dostępne dla użytkowników serwisu.
Następnie okazuje się, że odnajdujesz siebie, oraz swoje zdjęcie na stronie na której nigdy się nie rejestrowałeś. Dodatkowo odkrywasz, że Twoje imię i nazwisko znajduje się w "Powszechnym spisie ludności" w serwisie, o którym nigdy wcześniej nie słyszałeś, a który umożliwia dodatkowo wyszukanie Ciebie. Będziesz z tego zadowolony?

JavaScript - nie zawsze warto

Kiedyś słowo AJAX było kojarzone z tym, czym rzeczywiście powinno być. Dzisiaj AJAX 'udostępnia' oprócz standardowych funkcji także możliwość stworzenia animowanego menu, prostej mini-galerii dla trzech zdjęć swojego kota, czy też zaawansowanego edytora tekstu zamieniającego podczas pisania tekstowe emotikony na animowane żółte gify.

Troche lepszy Windows - pasek zadań

Jeśli ktoś używa Windowsa XP, to najlepiej jest go sobie dostosować do własnych potrzeb - inaczej się nie da tego używać :)Oczywiście najlepiej jest zmienić system, ale ...
Dzisiaj polecę Wam mały programik który można dołączyć do obecnej puli programów bez których nie zabieramy się do pracy.

Co on takiego robi? Dodaje prostą, ale przydatną funkcjonalność o której twórcy Windowsa XP zapomnieli: możliwość ustawiania elementów na pasku zadań według własnych upodobań - coś na wzór kart z przeglądarek.

Moim zdaniem rzecz banalna, ale przydatna - już nie muszę pamiętać w jakiej kolejności uruchamiać programy, aby elementy na pasku zadań ułożyły się tak, jak ja lubię.

Jak niszczyć spamblogi?

Kilka dni temu Hazan napisał na swoim blogu o tym, że dodzwonił się do autora spambloga. Dla mnie sytuacja jest jasna. Autor spambloga jest zwykłym złodziejem - bez zgody autora skopiował artykuły objęte odpowiednią licencją i przywłaszczył je sobie. Artykuły już zniknęły, bo właściciel firmy Pozycjonowanie MDE odpowiedzialnej za działanie spambloga nie chciał się już bardziej kompromitować. Oczywiście wina została zrzucona na pracownika. Tak to już jest jak nie potrafi się dobrze zarządzać swoją firmą, nie kontrolując nawet poczynań swoich własnych pracowników.

Internauci w większości poparli Hazana. Oczywiście musieli się znaleźć "pozycjonerzy" tacy jak Shpyo, który najpierw wyśmiał Hazana, a następnie pochwalił się swoim kompletnym brakiem wiedzy na opisywany temat w tym wpisie: Knock knock Neo....

Blogerze, ujawnij się!

Hello!

Jeśli czytasz mojego bloga to prawdopodobnie masz podobne zainteresowania do moich. Może sam prowadzisz bloga o podobnej tematyce? Jeśli tak, to dobrze trafiłeś :)

Polska blogosfera jest dość duża, ale tych wartościowych blogów nie ma za wiele. W dodatku najlepsi blogerzy ostatnio przestają pisać z różnych powodów. Kto należy do tych najlepszych? Nie wnikam w to. Oczywiście nie piszę o sobie - autopromocji w tym wpisie brak, przynajmniej z mojej strony :)

To już 365 dni ;)

365 dni

Dokładnie rok temu na tym blogu pojawił się pierwszy wpis. Właśnie z tej okazji przerywam krótką chwilę mojej nieaktywności w blogowaniu na 7pl.pl - ta 'chwila' trwała tylko nieco ponad 2 miesiące, ale obiecuje, że znów będzie można tutaj przeczytać coś w miarę ciekawego, częściej niż do tej pory - mam nadzieję, że to się uda ;)
To już rok - przez ten czas zmieniło się bardzo dużo: początkowo nieznany blog dotarł do odpowiedniej grupy ludzi, którzy chcieli go czytać. Bardzo za to dziękuje ;)
Jak wyglądał ten pierwszy rok dla 7pl.pl? Krótkie podsumowanie:

Jesteś pozycjonerem? jesteś spamerem ...

Zapewne większość czytelników tego bloga posiada własne strony internetowe. Część z Was pozycjonuje je w wyszukiwarkach (głównie chodzi o Google).
No tak, ale ja już w tytule tego posta nazwałem Ciebie spamerem. Wiem, że to ryzykowne stwierdzenie, które odbije się niekorzystnie na statystykach 7pl.pl - lecz nie ma sensu się oburzać: taka jest prawda i nie uciekniesz od niej.

Wojna pomiędzy Google a pozycjonerami trwa. Jedna i druga strona stara się przejąć status lidera: Google chce czystych wyników wyszukiwania, a spamerzy ... pozycjonerzy chą za wszelką cenę oszukać algorytmy wyszukiwarek.
A gdzie w tym wyścigu znajduje się zwykły użytkownik Sieci, który 'wklepuje' do wyszukiwarek nieokreślone ciągi znaków, mając nadzieję, że trafi na strony zawierające odpowiedź na jego pytanie?

Allegro i XSS - historia sie powtarza

Wczoraj w Sieci pojawiła sie informacja o wykryciu nowej luki w Allegro, która wykorzystuje CSS do 'podmiany' stałych elementów aukcji. Hmm, przecież ponad miesiąc temu mieliśmy podobną sytuację ...
Więcej o tej sprawie i niezałatanych lukach napisałem w artykule "Allegro: bezpieczeństwo? Co to takiego?".
Ale teraz przejdźmy do konkretów: dzisiaj odkryłem nową lukę bezpieczeństwa, która pozwala na wstawienie do opisu aukcji dowolnego kodu: HTML i JavaScript, a także możemy osadzić obiekty typu Flash, oraz inne (w zależności od naszych upodobań).