Sztuka kompromitacji - kult internetowego kiczu

Nie za bardzo lubię strony flashowe. Dzisiaj mam do tego kolejny powód. Jeśli czeka Cię posiłek, to nie czytaj tego wpisu.

Projektujesz strony www? Pamiętaj - masz do dyspozycji obszar przeglądarki, czyli tylko i wyłącznie określoną dwuwymiarową przestrzeń - nie wychodź poza nią zanim użytkownik wyraźnie nie zaznaczy, że tego chce. Czyli dźwięk na stronie www wtedy i tylko wtedy gdy ja tego chce. To nie jest trudne, wystarczy trochę się postarać.

A jeśli już chcesz pochwalić się swoją, nazwijmy to, 'kreatywnością', to rób to zawsze ze smakiem. Zawsze...

Flash? Nie, dziękuje - nietypowe menu w jQuery

Dzisiaj zaprezentuję prostą sztuczkę na stworzenie takiego przykładowego menu bez najmniejszego wykorzystania Flasha. Niektórym na początek może wydawać się to nawet niemożliwe, ale jednak - JavaScript w połączeniu z grafiką wiele potrafi.

Metoda wykonania jest banalnie prosta. Czasami dziwię się, dlaczego twórcy stron tworząc nawet najdziwniejsze menu, ciągle bazują na starej zasadzie - poruszaj elementem: góra, dół, lub: prawo, lewo. Wiadomo, z jednej strony użyteczność, ale z drugiej trochę odmienności nikomu też nie zaszkodzi (z umiarem i w odpowiednim miejscu, tworząc np. portfolio). Ja do tej pory spotykałem jedynie strony we Flashu które łamały tą zasadę wykazując nieco, nazwijmy to 'kreatywności', co jednak nie zawsze wychodziło.

Spam jest wszędzie - także w Google Analytics

Spamerzy wykorzystają każdą możliwy kanał aby dotrzeć do nas jak najniższym kosztem. Niektóre techniki stają się powoli nieskuteczne, więc trzeba ciągle wymyślać nowe i je doskonalić. O zjawisku takim jak 'referrer spam' słyszała przynajmniej część webmasterów. Nie jest to technika nowa. Sprawdza się dobrze i jest wykorzystywana już przynajmniej od kilku lat. Ostatnio jednak wyraźnie można zauważyć wzrost pomysłowości spamerów którzy dążą do tego, aby ich spam przestał być spamem nie tracąc na skuteczności.

Firefox i zapętlony window.alert

Kiedyś zastanawiałem się jak to możliwe jest, że Firefox nadal nie posiada tak oczywistej opcji jak zatrzymanie wykonywania skryptów na stronie, gdy przykładowo zirytuje nas kolejne już okienko dialogowe (alert) z komunikatem.
Kilka klików więcej to nic szczególnego, ale gdy przypadkowo trafimy na stronę ze skryptem wykorzystującym window.alert w pętli, to zaczyna się problem... W tym wpisie przedstawię kilka satysfakcjonujących rozwiązań tego problemu.

Nie odwiedzam podejrzanych stron, ale na pomysł umieszczenia takiego irytującego skryptu może wpaść każdy. Raz natrafiłem na 'dzieło' jakiegoś miłośnika Opery, który postanowił powiadomić mnie o jej zaletach w taki właśnie sposób. Nie mam nic przeciwko 'Operowcom', ale ten jedyny został przeze mnie zapamiętany :)

Zamień 2 psy i kota na konia - konkurs AntyWeb

Dwa psy i jeden kot za konia? kto by się nie skusił na taką wymianę... :)
Hazan z AntyWebu (wraz ze Startupschool.pl) wczoraj ogłosił na swoim blogu niecodzienny konkurs. Zasady są proste: masz pomysł na biznes (startup)? Oddaj go, a w zamian dostaniesz 'aż' 5% udziału we własnym pomyśle. Konia niestety nie dostaniesz. Koń będzie stał i się śmiał.

Szczegóły we wpisie wyżej podlinkowanym, tak więc nie powtarzam...

Czemu o tym piszę? Bo widzę, że tutaj ktoś chce kogoś zrobić 'w konia'. Pięć procent udziału w biznesie którego jest się inicjatorem? Czy to przypadkiem jest jest jakiś absurd? Ludzie nie potrafią cenić swoich pomysłów - do konkursu zgłoszono już ich ponad setkę. Niektóre z nich są nawet dobre i przemyślane (wymagają jednak dopracowania).

CSS - style dla elementów 'nieoznaczonych'

Czasami zdarza się taka sytuacja kiedy mamy dostęp jedynie do fragmentu kodu HTML (bez możliwości jego zmiany), a musimy przypisać określony kod CSS danym elementom nie mając tzw 'punktu zaczepnego' do którego możemy się odnieść.

(Opisywane tutaj rozwiązania są bardzo proste dla osób znających CSS w stopniu przynajmniej podstawowym. W dalszej części opiszę rozwiązania nieco bardziej 'zaawansowane' w porównaniu z tymi pierwszymi).

Ostatnio na blogu umieściłem boksy reklamowe z Blogvertising.pl (milionów na tym nie zarabiam, ale mam zamiar przeznaczyć te 'kilka groszy' na reklamę własnego bloga). Reklama inwazyjna nie jest, więc nic nie tracę. Jednak nie podobał mi się ten specyficzny niebieski kolor obrazka z tekstem 'wykup box' [zobacz]. Postanowiłem go zmienić na coś co będzie nieco mniej niebieskie. Jak widać (po prawej) udało się.

Dzisiaj dostałem e-maila z pytaniem jak można coś takiego osiągnąć. Tak więc odpowiadam.. ;)

Inteligentne menu w CSS

Ostatnio wszelkiego rodzaju menu zbudowane wyłącznie z użyciem CSS'a stały się popularne.Po co używać JavaScriptu jeśli te same możliwości daje na sam CSS? No właśnie. CSS w połączeniu z grafiką też ma duże możliwości. Jednak zauważyłem, że minusem takich rozwiązań jest konieczność rezygnacji z płynnej dynamiczności. Nie spotkałem do tej pory menu CSS które mogłoby przykładowo pochwalić się płynnym przejściem tła z jednego elementu do drugiego.
Postanowiłem sprawdzić czy uda mi się ten problem jakoś rozwiązać...

I tak powstało to: dynamiczne menu z płynnym efektem przejścia.

Blogosymbioza - Blogerze, ujawnij się!

Jak zwiększyć liczbę wartościowych blogów w swoim czytniku? Wystarczy cierpliwość i chęć poszukiwań...
Jak zwiększyć liczbę czytelników własnego bloga? Można to zrobić na wiele sposobów. Dobra treść, reklama, bycie tym "kimś", lub posiadanie tego "czegoś" - to wystarczy aby zyskać przynajmniej minimalną popularność.
Ale czy istnieje sposób aby jednocześnie w łatwy sposób dotrzeć do ludzi którzy będą chcieć czytać Twojego bloga, oraz do ludzi których blogi warto czytać?

Spam na blogu - kto zyskuje a kto traci?

Żaden bloger spamu nie lubi. To oczywista oczywistość. Istnieją mniej lub bardziej skuteczne sposoby radzenia sobie z tym nieco uciążliwym zjawiskiem. Jednak spamu dodawanego 'ręcznie' nic nie powstrzyma (przynajmniej nie w 100%).

Ostatnio Mendax z Fabryki Spamu stworzył wyszukiwarkę polskich blogów dofollow. Pomysł jest prosty: wpisujemy konkretną interesującą nas frazę, a następnie dostajemy w wynikach listę blogów nie posiadających atrybutu rel="nofollow" w linkach osób komentujących. Dla pozycjonera każdy link się liczy, a szczególnie taki który znajduje się na stronie o konkretnej tematyce.

Flash - nie dla idiotów: dźwięk tylko na życzenie?

Dla użytkowników Adblock'a problem praktycznie nie istnieje. Sam do takich się zaliczam. Mimo tego zdarzają się ciekawe wyjątki - o tym mam zamiar napisać. O co właściwie chodzi?

Wyobraź sobie, że słuchasz swojej ulubionej muzyki przeglądając jednocześnie zasoby sieciowe w poszukiwaniu bliżej nieokreślonej treści. Przeglądarka wypełniona jest kartami ze stronami które dopiero oczekują na swoją kolej. Nagle z głośników oprócz ulubionej muzyki słychać męski głos opowiadający o wojennych doświadczeniach jakiegoś żołnierza...
Adblock działa, treść przekazu na reklamę nie wygląda, więc pozostało mi jedynie odszukanie flashowego playera który sam się uaktywnił - takiego nie odnalazłem.