CSS - style dla elementów 'nieoznaczonych'

Czasami zdarza się taka sytuacja kiedy mamy dostęp jedynie do fragmentu kodu HTML (bez możliwości jego zmiany), a musimy przypisać określony kod CSS danym elementom nie mając tzw 'punktu zaczepnego' do którego możemy się odnieść.

(Opisywane tutaj rozwiązania są bardzo proste dla osób znających CSS w stopniu przynajmniej podstawowym. W dalszej części opiszę rozwiązania nieco bardziej 'zaawansowane' w porównaniu z tymi pierwszymi).

Ostatnio na blogu umieściłem boksy reklamowe z Blogvertising.pl (milionów na tym nie zarabiam, ale mam zamiar przeznaczyć te 'kilka groszy' na reklamę własnego bloga). Reklama inwazyjna nie jest, więc nic nie tracę. Jednak nie podobał mi się ten specyficzny niebieski kolor obrazka z tekstem 'wykup box' [zobacz]. Postanowiłem go zmienić na coś co będzie nieco mniej niebieskie. Jak widać (po prawej) udało się.

Dzisiaj dostałem e-maila z pytaniem jak można coś takiego osiągnąć. Tak więc odpowiadam.. ;)

Kod HTML jest wstawiany przez javaScript, więc nie mam możliwości jego edycji (chce wykorzystać tylko CSS). Kod wygląda tak (uprościłem adresy linków dla lepszej czytelności):

<div class="bnm_row"><a href="http://reklama" class="piwik_ignore"><img src="reklama.jpg" /></a><a href="http://wykup" class="piwik_ignore"><img src="wykup.jpg" /></a></div>

Pierwszy link wyświetla banner reklamodawcy, drugi niebieski banner Blogvertisign.
Cel jest taki: podmienić niebieski banner na własny pamiętając o tym, że rozmieszczenie bannerów może ulec zmianie.

Jak widać linki mają przypisane te same klasy - nic pozornie ich nie wyróżnia.
Rozwiązanie jednak jest banalnie proste: wystarczy wykorzystać selektor atrybutu o określonej wartości.

Gotowy kod będzie wyglądał tak:

.bnm_row a[href="http://wykup"] img { width: 0; height: 0; padding-top: 125px; padding-left: 125px; background: url(nowy_box.jpg);}

Dzięki temu nadamy określony styl jedynie obrazkom które są linkami prowadzącymi do strony http://wykup. Dalszy kod odpowiada za wyzerowanie rozmiarów obrazka. Natomiast dzięki padding możemy przywrócić oryginalne rozmiary bloku, a następnie ustawić nowy obrazek jako tło. Efekt wizualny jest taki sam jak edycja samego kodu HTML.

Działający przykład możemy obejrzeć tutaj (przykład z 4 elementami gdzie 2 zostały zmienione). Warto zwrócić uwagę na to, że klikając prawym przyciskiem myszki na podmienionym obrazku mamy dostępne opcje dotyczące jedynie 'starego obrazka' (pokaż obrazek, zapisz obraz, itp).

Wyświetlanie określonej liczby elementów

Załóżmy, że mając do czynienia z tą samą zasadą budowy kodu HTML, chcemy wyświetlać tylko boksy reklamowe, oraz tylko maksymalnie 1 z tekstem 'wykup box'.
Czyli mając taki układ wyjściowy chcemy, aby zamiast dwóch wolnych boksów wyświetlił się tylko jeden. Liczba boksów reklamowych może się zmieniać, ale zawsze suma wszystkich elementów w kodzie HTML będzie wynosiła 4.

Można wykorzystać do tego ten kod CSS:

.bnm_row a[href="http://wykup"] { display: none; }.bnm_row a:first-child{ display: inline; }a[href="http://reklama"] + a[href="http://wykup"] { display: inline; }

Pierwsza linia ukrywa wszystkie elementy z linkiem do 'http://wykup'. Następna odpowiada za to, że zawsze jeden box zostanie wyświetlony (to przydatne w sytuacji gdy w kodzie HTML nie pojawią się żadne elementy reklamowe). Ostatnia linia odpowiada za wyświetlenie (wcześniej ukrytego) elementu z tekstem 'wykup box' który pojawia się zaraz po boksie reklamowym.

Jak widać wszystko działa.

Wyświetlanie określonej liczby elementów, cd.

Istnieje tylko jeden problem. W powyższym przykładzie konieczne było odwołanie się do elementu który był podlinkowany do 'http://reklama'. Trzeba ulepszyć to rozwiązanie tak, aby działało niezależnie od tego, do jakich adresów będą prowadzić boksy reklamowe, oraz niezależnie od ścieżki pliku graficznego która też może być zmienna.

Kod CSS jest jeszcze prostszy niż poprzednio:

.bnm_row a[href="http://wykup"] { display: none; }.bnm_row a + a + a + a { display: inline !important; }

Najpierw ukrywamy linki prowadzące do 'http://wykup', a następnie odkrywamy ten ostatni element (czyli czwarty w naszym przypadku jeśli tylko został ukryty). Ważne jest dodanie !important w drugiej linii, ponieważ pierwsza linia 'jest ważniejsza' ze względu na bardziej szczegółowy selektor.

Zobacz działający przykład.

Rozwiązania z wcześniejszych przykładów można także łączyć: przykład.

Podsumowanie

Myślę, że wpis przyda się nie tylko osobom korzystającym z Blogvertisign.pl. Elementy nie posiadające na pierwszy rzut oka 'punktów zaczepnych' też da się ostylować. Wystarczy znać możliwości CSS'a.

IE 7 poradzi sobie z wyżej opisanymi przykładami. Użytkownicy starszych wersji IE nie zobaczą żadnych zmian (pozytywnych, a także negatywnych).

Opisane problemy można rozwiązywać na wiele (również lepszych) sposobów - wystarczy poeksperymentować gdy nadejdzie taka potrzeba.

Komentarze 174:

 • » SpeX: 08.11.2008 o 18:15

  To jeszcze znajdź sposób jak zrobić gdy chce wyświetlać 4 boxy (taki kod wstawiliśmy) wyświetlają się tylko 2. To w "wolne" miejsce które mieliśmy przeznaczone na te jeszcze dwa wsadzić reklamę google (która nie będzie wyświetlana jak będą zajęte wszystkie boxy :P)

 • » Adriano: 08.11.2008 o 21:58

  .bnm_row trzeba ustawić jako element blokowy o określonych rozmiarach.
  Div z reklamami Google tak samo.
  Całość objąć divem o określonych rozmiarach z overflow: hidden;.
  Gdy 4, albo 3 boksy będą wyświetlone to div google będzie poza obszarem widocznym, a gdy będą tylko 2 boksy to przesunie się wyżej w pole widoczne.

 • » RoB: 08.11.2008 o 23:13

  Warto zwrócić uwagę na to, że klikając prawym przyciskiem myszki na podmienionym obrazku mamy dostępne opcje dotyczące jedynie 'starego obrazka' (pokaż obrazek, zapisz obraz, itp).

  To dobry sposób na zabezpieczenie zdjęć na stronach przed kopiowaniem :)
  Przynajmniej dla tych mniej inteligentnych ;)

 • » Adriano: 09.11.2008 o 11:17

  Raczej nie polecałbym takiego rozwiązania. Użytkownicy IE6 nie zobaczą prawidłowego obrazka.
  W przykładach z wpisu to nie ma wielkiego znaczenia bo treść nie jest tracona.

 • » Wasacz: 10.11.2008 o 22:20

  Szkoda, że nie ma przykładu użycia CSS3 (może się przydać np. przy UserJS). I podoba mi się ten myk z paddingiem przy zmianie obrazka, ciekawe ;-)

 • » Adam BG: 13.01.2009 o 16:41

  Pod warunkiem, że kod reklamy jest wyświetlany w html, to niezły sposób, większości jest to js. Ja z reguły w takich sytuacjach, może nie reklam, ale są rożne inne też, ograniczałem się do zdefiniowania classy bądź id selektora, zwykle div'a, i zmieniałem format zawartych w nim składników w podobny sposób. Kiedyś myślałem, że znam dobrze CSS, ale jak czytam to do chodzę do wniosku, że bardzo słabo go znam, a to bardzo przydatne rozwiązania są.

 • » Pablo: 20.01.2009 o 12:06

  Wielka szkoda że first-child i selektory z plusem nie działają w IE... no i znów trzeba kombinować, a było już tak pięknie.

 • » ZaSlony: 27.02.2009 o 09:21

  No nareszcie jakiś sposób na te irytujące reklamy. Będę musiał zobaczyć, czy coś mi się uda z tym wszystkim zrobić. Nie zna za bardzo CSSa i pewnie dlatego nawet nie przyszło mi do głowy, że coś takiego można zrobić.

 • » Adam: 08.04.2009 o 10:32

  @Pablo poradziłeś sobie z tym IE? Z IE zawsze coś nie gra. Gdzieś czytałem, że IE8 ma być ostatnią wersją tej przeglądarki. Chyba się Microsoft poddał.

 • » Darmowe Ogłoszenia: 15.05.2009 o 10:19

  Tak myślę IE8 jeśli już będzie ostatnią wersją tej przeglądarki, to wcale nie znaczy że nie będzie następcy, tylko że pod inną nazwą... Wątpię żeby koledzy z Raymond zrezygnowali z tego ich "doskonałego" wynalazku... Gdyby nie IE życie webmasterów było by zbyt proste ;)

 • » pozmu: 25.08.2009 o 00:18

  Tylko taka mała uwaga, często jeżeli nie mamy możliwości zmieniania wyglądu pewnych elementów np. wstawek reklamowych to dlatego, że jest to niedozwolone... Tak więc przed wprowadzaniem tego rodzaju zmian polecam lekturę umowy aby potem się nie obudzić z ręką w nocniku.

 • » Warchol: 04.10.2010 o 07:59

  Na szczęście ie6 nie jest już tak popularne więc można spokojnie stosować

 • » : o

Dodaj komentarz:

Dostępne tagi: [link]http://adres-www[/link] [quote]cytat[/quote] [code]kod[/code] [pre]tekst preformowany[/pre] [b]bold[/b]