Photoshop - niedoskonałości akcji (1)

Akcje w Photoshopie (nazywane też zadaniami) znacząco ułatwiają pracę z wieloma plikami, ze względu na brak konieczności powtarzania wielokrotnie tych samych czynności. Nie będę tutaj opisywał do czego służą akcje i jak je tworzyć - to wszystko już dokładnie opisano. W artykule zajmę się jednym z problemów, z jakim możemy się spotkać pracując na większej liczbie zdjęć.

Często zdarza się, że musimy nałożyć znak graficzny (np. znak naszej strony) na każdym z wielu zdjęć. Problemu nie ma, gdy mamy do czynienia z zdjęciami jednakowych rozmiarów, lub gdy znak ma się pojawić w określonej odległości od lewej, lub górnej krawędzi zdjęcia. Co jednak zrobić w przypadku, gdy znak musimy umiejscowić w prawym dolnym rogu, na zdjęciach nie mających jednakowych rozmiarów?

Umiejscowienie znaku 'na sztywno' na podstawie tylko jednego zdjęcia nie jest dobrym pomysłem - przykład poniżej na rysunku.

Szukamy rozwiązania.
Nasz znak musi się znaleźć dokładnie w prawym dolnym rogu, niezależnie od wielkości zdjęcia. Ustalenie stałej pozycji odpada, więc musimy zmienić sposób myślenia - 'pobawimy' się w symetryczne przekształcanie zdjęcia. Edit: Zaznaczam, że to nie jest najbardziej optymalny sposób na wykonanie tego zadania - szybszą metodę podał Riddle w komentarzu do tego postu.

1. Przygotowania.
Zanim zaczniemy nagrywanie akcji, musimy skopiować wcześniej przygotowany znak [Ctrl+C] - podczas nagrywania akcji użyjemy tylko skrótu [Ctrl+V].

2. Nagrywamy.
Otwieramy jedno wybrane zdjęcie - zaczynamy nagrywać akcję. Pierwszą rzeczą jaką zrobimy, będzie zmiana domyślnej nazwy warstwy z zdjęciem - nazwijmy ją 'obraz' - czynność ta pozwoli na swobodne edytowanie tej warstwy.

3. Wklejamy i przesuwamy.
Użyjemy skrótu [Ctrl+V] aby wkleić wcześniej skopiowany znak. Pojawił się on na środku zdjęcia. Nazwę warstwy zmieniamy na 'znak'. Teraz przekształcamy warstwę 'znak' [Ctrl+T] i przesuwamy ją do lewego górnego rogu - tak jak zostało to pokazane na rysunku poniżej.

4. Odwracanie warstw.
Teraz musimy odwrócić warstwę 'znak'. W tym celu wybieramy: Edycja -> Przekształć -> 'Odwróć poziomo', a następnie powtarzając czynności wybieramy 'Odwróć pionowo'. W identyczny sposób musimy odwrócić warstwę 'obraz'. Po przekształceniach powinniśmy otrzymać taki rezultat:

5. Łączenie warstw i ponowne przekształcenie.
Pozostało nam już tylko połączenie warstw [Shift+Ctrl+E], a następnie przekształcenie otrzymanej warstwy do pierwotnego stanu. (ponowne przekształcenie pionowe oraz poziome). Otrzymamy:

To już wszystko.
Możemy już zakończyć nagrywanie akcji - udało się. Cały ten proces nie jest skomplikowany - 30 sec wystarczyło mi na wykonanie punktów 1-5. Dużo to chyba nie jest ;)

Komentarze 188:

  • » Adriano: 13.02.2007 o 21:30

    W kolejnej części artykułu opiszę jak sprawdzać, czy zdjęcie ma określony minimalny rozmiar - przydatne gdy będziemy chcieli pomniejszyć tylko zdjęcia większe niż np. 400x400.

  • » Paweł Nowak: 13.02.2007 o 22:08

    "W kolejnej części artykułu opiszę jak sprawdzać, czy zdjęcie ma określony minimalny rozmiar"
    Da się? O_o

  • » Ludwik: 13.02.2007 o 23:31

    Ano, całkiem fajny trick :)

  • » Riddle: 13.02.2007 o 23:47

    Pomysłowe, bardzo, ale przekombinowane, także bardzo. ;-) Nie rozum mnie źle, eksperymentowanie to jest to co kocham najbardziej, dlatego super że napisałeś ten post.

    Ale jak się da prościej?

    - Wklejasz znak
    - Zaznaczasz w okienku Layers z CTRL warstwę zdjęcia i warstwę ze znaczkiem.
    - Ustawiasz narzędzie Move Tool (V)
    - Klikasz na przyciski Align Bottom Edges, Align Right Edges (albo wybierasz tez pozycje z Layer > Align).
    - Jeśli potrzebujesz odstęp od brzegów, wciskasz parę razy kursory w lewo i górę (1px) albo z Shiftem (10px). Zapisane to będzie oczywiście.
    - Merge (Ctrl + E)

    Taadaam ;)

    Rozwiązanie to jest lepsze, nie dlatego że moje, tylko dlatego że przesunięcia warstwy są szybkie, bo to tylko pozycja. Przekształcenia na pikselach już wymagają obliczeń.

    PS: Obramowanie textarea jest tak lekkie, że zlewa się tekst mojego komcia z przypisem od. HTML/BBCode.

  • » Adriano: 14.02.2007 o 17:08

    @Riddle: Masz rację.
    Taki prosty sposób, a ja nawet nie wiedziałem o jego istnieniu ;)
    Szukałem innego rozwiązania w sieci, ale nigdzie nie pojawiła się żadna odpowiedź na pytania dotyczące tego problemu. Dodatkowo o mojej racji przekonał mnie ostatni artykuł z .psd o akcjach, gdzie autor wspomniał o obracaniu obrazka w przypadku zdjęć o różnych proporcjach boków.

  • » Prezes: 26.11.2007 o 23:29

    Niezłe, serio dzięki, przyda mi się na pewno. Ja zawsze ręcznie przesuwałem warstwę ze znakiem.

Dodaj komentarz:

Dostępne tagi: [link]http://adres-www[/link] [quote]cytat[/quote] [code]kod[/code] [pre]tekst preformowany[/pre] [b]bold[/b]