Gdy białe jest czarne, a czarne jest białe

Projektowanie stron - wszystko zazwyczaj wygląda tak samo (w uproszczeniu): najpierw pomysł, następnie odpalamy program graficzny i tworzymy. Później gdy nasze dzieło jest 'ok' zaczynamy cięcie grafiki. (X)HTML i wszystko ładnie się układa. Dla pewności sprawdzamy stronę na kilku najpopularniejszych przeglądarkach i gdy jesteśmy zadowoleni z efektów swojej pracy, umieszczamy stronę w Sieci. Pozycjonujemy, reklamujemy, wszyscy są zadowoleni ...
Czy na pewno wszystko jest tak jak powinno być?

Fotker.pl - dla jednych zwykła, dla innych niezwykła strona. Delikatna zieleń z elementami szarości, dominuje biel.

Fotker.pl

Jednak wystarczy drobna zmiana ustawień systemowych (często stosowanych), aby strona Fotker.pl staciła swój estetyczny wygląd.

Fotker.pl

Osoby korzystające z systemu Windows mogą się przekonać jakie zmiany mogą nastąpić na ich stronach: Panel sterowania -> Ekran -> Wygląd -> Zaawansowane -> Element okno -> wybieramy kolor.

Fotker.pl

Może się wydawać że problem będzie dotyczył stosunkowo nielicznej grupy odwiedzających nasze strony, jednak w rzeczywistości jest inaczej. Rozwiązanie problemu jest banalnie proste:

body {
background-color: #fff;
}

Przypadek Fotker.pl świadczy o tym, że należy pamiętać o każdym szczególe, nawet takim jak ustalenie koloru tła w przypadku bieli. Użytkownicy korzystający z Firefoxa nie zobaczą takich 'niespodzianek'. Jednak tła formularzy (również w Firefoxie) są dopasowywane do ustawień systemowych.

Nierozwiązaną przeze mnie zagadką związaną z domyślnym wyglądem, jest zmiana standardowej wielkości 'tytułów' (H1 - H6) w przeglądarce IE. Rozwiązaniem również jest proste: określenie rozmiarów czcionek, jednak nie znam przyczyny takiego działania 'najpopularniejszej' przeglądarki.

Komentarze 11:

 • » Karol_21: 12.11.2006 o 16:54

  Hehe - wystarczy zmienić kolor i przeglądać strony: około 1 strona na 10 wygląda inaczej ;)

 • » Kornel: 18.12.2006 o 11:04

  Dziękuję za sugestię. Rozwiązanie stwierdzonego problemu zostało pomyślnie wdrożone. Będe wdzięczny za wszelkie słowa krytyki oraz przedstawienie stwierdzonych błędów w projekcie fotker.pl

 • » Nickel: 03.08.2007 o 16:58

  Heh, dzięki - będe o tym pamiętał przy cięciu kolejnej strony ;)

  "Nierozwiązaną prze zemnie zagadką" - spacja nie tam gdzie trzeba.

 • » Blaze: 24.09.2008 o 23:43

  Ja osobiscie Panu, ktory cial strone polecam troszke zmniejszyc ilosc kodu poprzez usuwanie podobienstw, na przyklad..

  .osobah {
  font-family: Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif;
  font-size: 10px;
  color: #999999;
  text-decoration: none;
  }
  .osobie {
  font-family: Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif;
  font-size: 10px;
  color: #999999;
  text-decoration: none;
  }


  mozna zamienic na:

  .osobah, .osobie {
  font-family: Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif;
  font-size: 10px;
  color: #999999;
  text-decoration: none;
  }


  bardzo wiele mozna tam jeszcze poprawic i zmniejszyc ilosc kodu o jakies 80%, jesli ktos jest zainteresowany, chetnie dam wskazowki, wystarczy napisac na msblaze89 [malpeczka] gmail.com, podam wtedy kontakt bardziej bezposredni (gg) i chetnie wyjasnie co i jak mozna zoptymalizowac

 • » procek: 10.06.2009 o 08:07

  Adriano, u Ciebie mam zielone pola formularzy :P Ciekawe dlaczego? :D

 • » xx: 10.11.2009 o 12:45

  Strony zrobione w całości we Flashu są strasznie irytujące - patrząc ze strony urzytkownika oczywiście.

 • » Krzychu: 18.08.2010 o 20:13

  Wszystko zależy od upodobań użytkownika, który daną stronę ogląda i od tematyki tej stony. Strony flash są bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku prezentacji produktów, gier lub stron, które mają być bogato animowane. Wiadomo, że gdy strona z założenia ma być stonowana i pełna tekstu to użycie wówczas flash'a byłoby pomyłką.

Dodaj komentarz:

Dostępne tagi: [link]http://adres-www[/link] [quote]cytat[/quote] [code]kod[/code] [pre]tekst preformowany[/pre] [b]bold[/b]