Niczego nie wymuszaj - formularze

Niczego nie wymuszaj

Kilka dni temu przeglądając Internet natrafiłem na pewien interesujący blog. Postanowiłem skomentować jeden wpis - wypełniłem wszystkie wymagane pola i kliknąłem 'Dodaj komentarz' (obrazek wyżej). Oczywiście na tekst poniżej przycisku zwróciłem uwagę gdy było już za późno - nieświadomie zgodziłem się na otrzymywanie powiadomień o nowych komentarzach.

W podobny sposób postępuje wiele osób, nie tylko na blogach, lecz przede wszystkim na stronach gdzie wymagana jest rejestracja. Często nie zwraca się uwagi na to, że wypełniając formularz, 'nieświadomie' zgadzamy się na otrzymywanie reklam na nasz adres e-mail.

Logiczną rzeczą jest fakt, że wypełniając formularz robimy to 'z góry w dół', podając dane w kolejno umieszczonych polach. Przycisk potwierdzający wysłanie danych, traktowany jest często przez użytkowników jako koniec formularza i nie zwracają uwagi na dalszą treść, zawierającą domyślnie zaznaczone opcje typu "wyrażam zgodę na ..."

Nie wymuszać.
Wszystkie pola i opcje formularza, powinny znajdować się przed przyciskiem umożliwiającym wysłanie danych. W przypadku gdy 'proponujemy' użytkownikowi usługi związane z wykorzystaniem jego adresu e-mail, opcje potwierdzające ten fakt nie powinny być domyślnie zaznaczone (użytkownik wyrażający zgodę na wykorzystanie jego adresu, powinien sam zaznaczyć odpowiednią opcję w formularzu). Dotyczy to również akceptacji regulaminu, zgody na publikowanie danych użytkownika, itp.

W przypadku gdy wypełnienie danego pola, lub zaznaczenie opcji jest konieczne do wysłania formularza, powinniśmy dokładnie poinformować o tym użytkownika.

Komentarze 21:

  • » Suchy: 06.01.2007 o 13:03

    Niby racja, ale często jest to wygodne, bo mi np nigdy się nie chce zrobićteg omałego ruchu myszką w dół.

  • » Maciek: 20.01.2007 o 22:39

    Gdy mam identyczny formularz taki jak na screenie powyżej, tylko bez zaznaczonego inputa z subskrypcją, to lepiej będzie go przenieść powyżej buttona wyślij, czy pozostawić tak jak jest?

  • » Adriano: 21.01.2007 o 00:00

    Ważne jest to, że nie 'wymuszamy' subskrypcji na użytkowniku (w przypadku gdy tego nie zauważy) - więc nie zaznaczony checkbox może pozostać tam gdzie jest.

Dodaj komentarz:

Dostępne tagi: [link]http://adres-www[/link] [quote]cytat[/quote] [code]kod[/code] [pre]tekst preformowany[/pre] [b]bold[/b]