Flash to zło

Flash

Z czym kojarzy się Tobie 'Flash'? Z natrętnymi reklamami, z ciekawymi i humorystycznymi gierkami, a może z filmami dostępnymi wprost w przeglądarce?Flash ma bardzo szerokie zastosowanie: od multimedialnych prezentacji, aż po wspomniane reklamy.Łatwość osiągnięcia wyników efektowniejszych niż w przypadku standardowych metod (xHTML, CSS, JS), stała się dla Flash'a głównym sprzymierzeńcem w opanowaniu Globalnej Sieci. Jednak coś poszło nie tak - w Internecie wciąż dominuje 'czysty tekst' i nic nie wskazuje na szybką zmianę tej sytuacji.

Dlaczego Flash został 'odrzucony' ?
Między innymi ze względu na:

 • brak dostępności - nie wszyscy użytkownicy Internetu posiadają najnowsze oprogramowanie niezbędne do pełnego korzystania z możliwości Flash'a. Coraz więcej osób korzysta z Internetu poprzez telefony komórkowe, lub przez inne urządzenia mobilne, gdzie dostęp do treści w postaci Flash'a jest ograniczony, lub całkowicie niemożliwy. Flash nie jest również przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
 • utrudnione indeksowanie - wyszukiwarki nie potrafią, lub nie do końca poprawnie interpretują treść zawartą we Flash'u.
 • usability - Flash blokuje podstawowe funkcje przeglądarki (tj. menu pod prawym przyciskiem myszy, wyszukiwanie tekstu), utrudnia nawigacje na stronie (nawigacja pomiędzy wcześniej oglądanymi podstronami), uniemożliwia korzystanie z 'gestów myszy' (ang. Mouse gestures).

Czy Flash ma tylko wady ?
Zdecydowanie nie. Flash doskonale sprawdza się w różnych sytuacjach, takich jak prezentowanie nagrań audio/video (YouTube), przedstawianie dynamicznych wykresów (Google Analytics). Flash doskonale nadaje się również do tworzenia gier on-line.

Tam gdzie nie trzeba.
Obecnie Flash jest często wykorzystywany w miejscach gdzie jest zupełnie niepotrzebny - przykładowo na stronie Iap.pl top wykonany został we Flash'u, zawiera on tylko statyczne tło, oraz kilka linków - czy stworzenie tego z wykorzystaniem 'zwykłego' HTML'a i CSS'a było niemożliwe? Widocznie twórcy tej strony traktują 'Interaktywność' jako 'niedostępność' ...

Wersja alternatywna.
Heyah Game

To zobaczyłem po wejściu na stronę Heyah.pl - przypominało mi to Japońską 'gierkę', w której nie wiadomo 'o co chodzi ...' Widocznie los uchronił mnie od zostania klientem 'wielkiej łapy' dzięki brakowi najnowszego Flash Player'a ;)Po chwili z wielkim zdziwieniem udało mi się odnaleźć wersje alternatywną strony, która oczywiście nie działała bez włączonego Java Script ...

Gdy już 'musimy' tworzyć stronę we Flash'u, to pamiętajmy koniecznie o zapewnieniu wersji alternatywnej (działającej) dla pozostałych użytkowników. Niestety nie udało mi się odnaleźć strony która mogłaby posłużyć za idealny przykład ...

Flash w przyszłości.
Flash długo będzie nam towarzyszył w codziennym życiu. Zapewne minie dużo czasu zanim nauczymy się go racjonalnie wykorzystywać w odpowiednich miejscach, z pożytkiem dla odwiedzających i dla nas samych. Ja już od jakiegoś czasu uporządkowałem tą sprawę - sam decyduje gdzie Flash jest mi potrzebny. Do pomocy wykorzystałem niewielkie rozszerzenie przeglądarki Firefox: Adblock Plus.

Flash: Tak, czy Nie?
Nie dla:

 • stron w całości wykonanych we Flash'u (bez wersji alternatywnej)
 • Flash'owych elementów nawigacji
 • reklam

Tak dla:

 • prezentacji multimedialnych
 • gier on-line
 • innych rzeczy których wykonanie bez Flash'a jest niemożliwe

Komentarze 334:

 • » Damian: 29.12.2006 o 21:19

  Reklamy flash to zło ;)

 • » Damian: 29.12.2006 o 21:30

  Strona Heyah wymiata. Powinni napisać jeszcze do tego jakąś instrukcje obsługi ;)

 • » Monika: 13.01.2007 o 18:38

  Gdzie mogę znaleźć więcej opisanych wad flasha? Z góry dziękuje. Monika

 • » Adriano: 13.01.2007 o 19:52
 • » Lexy: 28.01.2007 o 09:43

  "wyszukiwarki nie potrafią, lub nie do końca poprawnie interpretują treść zawartą we Flash'u"
  Dlatego należy umieścić treść alternatywną, dzięki której roboty zaindeksują stronę, a użytkownicy bez zainstalowanego flasha będą mieli możliwość zapoznania się z zawartością takiej strony. W przypadku flashowego menu dodanie alternatywnego jest koniecznością.

 • » Lexy: 28.01.2007 o 09:48

  "Nie dla: stron w całości wykonanych we Flash'u (bez wersji alternatywnej)"
  Strony promujące np. filmy dużo lepiej prezentują się w całości we flashu. Co prawda indeksowanie jest utrudnione ze względu na żadną bądź znikomą treść alternatywną, ale takie strony są mocno linkowane z popularnych portali, więc nie ma obawy o słabą pozycję. W końcu taka strona zwykle spełnia rolę prezentacji, a informacje schodzą na dalszy plan.

 • » Adriano: 28.01.2007 o 18:05

  "Strony promujące np. filmy dużo lepiej prezentują się w całości we flashu."

  Racja, ale w wielu przypadkach flash jest zbędny (próbuje się naśladować to, co jest możliwe do osiągnięcia w zwykłym XHTML'u, z ewentualnym dodatkiem JavaScript'u).

 • » Rav.: 04.02.2007 o 23:34

  Gdzieś Ty znalazł stone heyah bez flaszki? To dziadostwo w ogóle nie chce działać :/

 • » K4lab: 06.02.2007 o 20:08

  Jeżeli myślisz ze wszystkie strony full-flash to zło to widze że mało jeszcze stron widziałeś wejdz chociazby na http://www.2advanced.com gdzie funkcje przeglądarki takie jak przycisk wstecz albo wprzód działają ogólnie zoabcz http://www.flashforwardconfere nce.com/past_winners flash sie rozwija abrdzo szybko i zobaczysz ze jeszcze kilka lat i będzie to wiodący standard pozdrawiam

 • » Eriz: 11.02.2007 o 00:15

  No, zależy jeszcze...

  Denerwują mnie strony, które nie posiadają wersji alternatywnej. Najczęściej mam wyłączoną wtyczkę, bo na 8/10 stron flashki, to reklamówki, w dodatku te najbardziej nachalne...

  Nie wspomnę już o tym, jak bardziej skomplikowane animacje działają na słabszych kompach...

 • » Krzysiek: 28.08.2007 o 18:05

  Z technicznego punktu widzenia nic nie stoi na przeszkodzie, aby strony wyświetlane w playerze firmy Adobe działały identycznie jak te wykonane w tradycyjny – htmlowy sposób. Szalejące stereotypy to wina tylko i wyłącznie programistów, projektantów, specjalistów od architektury informacji i użyteczności. Problem tkwi nie w samej technologii, ale w jej niewłaściwych zastosowaniach.

  Więcej w artykule Flash vs HTML: www.opcom.pl/blog/more/flash_vs_html

 • » Procek: 03.11.2007 o 10:52

  Adriano - nie mogę się zgodzić, żeby nie robić reklam we flashu... Gdyby robić je w animowanych gifach to rozmiary takiej reklamy liczyłoby się w setkach kilobajtów, a tego większość łączy już nie zniesie... Trzeba przyznać, że stronki robione we flashu są zwykle dużo ładniejsze niż te robione standardowymi metodami, ale czy lepiej mieć działającego Poloneza czy Mercedesa bez silnika? Pierwszym pojedziemy, drugim nie...

 • » Marcin: 27.01.2008 o 23:07

  Nie lubię stron we Flashu. Mnie głupawe świecidełka zupełnie nie cieszą ale rozumiem że kolesiom o wieśniackich gustach, dla których plastikowe badziewia z odpustu są szczytem elegancji, to może się spodobać. Cenię sobie higienę własnego systemu nerwowego i dlatego przeglądanie takich stron z zasady sobie odpuszczam. Gdyby nie serwisy z filmikami FLV to nie miałbym nawet najmniejszego powodu by instalować wtyczkę. Nie mam za to nic przeciwko reklamom we Flashu, ponieważ mój Adblock sprząta takie śmiecie wręcz idealnie.

 • » Sylwia: 13.01.2009 o 11:26

  Całkowicie się zgadzam z Marcinem, strona powinna być prosta i przejrzysta, oczywiście estetyczna, a flashowe mogą się dobrze sprawdzać jako portofolio fotografów, grafików, ewentualnie strony wizytówki, ale nie poradnik, serwis informacyjny, ekspercki itp, gdzie żeby dotrzeć do poszukiwanej informacji trzeba się przedrzeć przez tony banerków animacji i duperelków, na takie strony się nie wchodzi by podziwiać grafikę.

 • » flasher: 15.01.2009 o 00:46

  Zgodzę się z przedmówcami tylko w 1 kwestii: bardzo często Flash jest źle wykorzystywany w różnego rodzaju nachalnych reklamówkach itd. Na tym się kończy moja zgodność z Wami drodzy przedmówcy...

  Twierdzenie, że Flash to samo zło jest śmiesznym zrzędzeniem leśnych dziadków. Dlaczego? Łatwo wam stwierdzić że strona jest przeładowana różnymi rzeczami itd. Dlaczego łatwo? Wystarczy (najczęściej) kliknąć prawym przyciskiem myszy i wiemy że to Flash, ale większość z Was nie ma pojęcia także o AJAX'ie... Dlaczego o nim wspominam? Biblioteki Ajax! Są ludzie, któży do śmiesznie prostych rzeczy używają AJAX'owych bibliotek które ważą po kilkadziesiąt-kilkaset kB ale wy o tym nie wiecie że wam się ładują i używają zasobów komputera a to tylko dlatego że komuś nie chciało się napisać kilkunastu linijek własnego kodu.

  Pozycjonowanie stron Flash? Żaden problem i to bez wersji alternatywnej strony. Wystarczy dane do stron Flash'owych wczytać np. z XML a roboty sieciowe skierować właśnie do plików XML - i wczyta wszystko od razu. Obecnie nowoczesne strony Flash generują także adres URL przez co łatwiej na daną podstronę trafić.

  O ile mnie pamięć nie myli Adobe i Google podpisały porozumienie i w niedługim czasie roboty Google mają się 'nauczyć' czytać strony Flash.

  Flash obciąża komputer? Owszem, w zależności jak go użyjemy, ale widziałem strony oparte o AJAX które graficznie nie wnosiły nic nowego a strasznie spowalniały pracę przeglądarki.

  Czepiacie się braku alternatywnych wersji stron ? Wyłączcie obsługę Javy i JavaScript'u w przeglądarce i wejdźcie na różne portale, blogi itd to przekonacie się jak inni 'zadbali' o alternatywność.

  Podsumowując: to że pijany kierowca wsiada do auta i zabija kilka osób nie sprawia że samochód to zło. Tak samo jest w tym przypadku - to że niektórzy użytkownicy nie wiedzą co robią nie czyni technologi Flash złą.

 • » procek: 10.06.2009 o 07:31

  A co powiecie o flashu od strony kodera? Tak się składa, że miałem styczność z tym szajsem... Otóż zrobiono strasznego potwora i tylko koder, który ma mocne nerwy jest w stanie w tym programować - składnia (dość uproszczona) podobna do C++, ale instrukcja "goto", która z programowania wypadła 15 lat temu ciągle się tam pojawia i pojawiać będzie co tworzy z języka Action Script zgniłą sałatkę z C i Basica. Z Flasha wycofuje się już nawet Adobe (Tak jak Microsoft z Bascica) i zastępuje ją technologią Flex. Nigdy więcej nie dotknę Flasha!

 • » nameczanin: 25.06.2009 o 16:03

  Ktoś tu moim zdaniem przesadza ;)

  Alternatynowść nie polega na tym aby wyłączać coś, co jest nieodzowne już dzisiaj - mówię o JavaScript.

  Flash jest zły i niedobry moim zdaniem bo:
  1. jak jest aktywny komponent Flash to przeglądarka "nie słyszy" mojego wezwania CTRL+T.
  2. spowalnia wszystko - wiadomo. To nie wyłącznie wina koderów ale wykonania technologii
  3. nie raz musi się ładować nie wiadomo ile kilobajtów. Polskie łącza bywają zbyt wolne.
  4. często nie mogę skopiować tekstu

  Ogólnie Flash jest genialny ale do rzeczy których nie da się zrobić inaczej. Nie widzę żadnego sensownego powodu, aby tworzyć całą stronę lub jakieś głupie menu za pomocą flasha. W razie czego, w razie edycji - nie załatwisz tego notatnikiem z cudzego kompa poprzez dostęp do FTP. Trzeba mieć specjalnie soft do tego, co jest oczywiste, ale jednocześnie IMHO minusem.

  Co do wersji alternatywnych, to są one o tyle bez sensu, że stronę trzeba robić dwa razy. Najwidoczniej nawet operator Heyah nie miał na to kasy ;)

 • » itimen: 26.07.2009 o 12:57

  Procek , to co piszesz o "stronie kodera" i o instrukcji "goto" to dla mnie osobiście są straszne bzdury. Nie wiem czy wiesz , ale aktualna wersja as , czyli as3 , jest w pełni obiektowa , nigdy w życiu nie widziałem aby jakaś poważna osoba stosowała w as instrukcje "goto". A poza tym myślisz że Adobe zrezygnuje z języka , na bazie którego ciągle powstają i są rozwijane nowe platformy programistyczne , chociażby alternativa3d czy papervision ? Tak ma marginesie , osoba która napisał ten artykuł , dla mnie, przedstawia pogląd "mam w reku nóż , wiec nie pozostaje mi nic innego jak zabicie nim drugiego człowieka , dlatego nóż jest zły" i to jest bardzo płytkie myślenie, bo zawsze można pomyśleć w ten sposób "mam nóż a więc pomogę sobie nim w krojeniu chleba lub w przygotowaniu sobie posiłku, jest mi pomocny więc jest dobry".

 • » itimen: 29.07.2009 o 14:36

  O Boże , teraz dopiero do mnie trafiło procek że mówiąc "ale instrukcja "goto", która z programowania wypadła 15 lat temu ciągle się tam pojawia" nie masz wogóle pojęcia o as. W as występuje coś takiego jak gotoAndPlay , ale to nie ma żadnego związku z standardową intrukcją goto. Nie ma to jak oceniać coś, co poznało się pobieżnie...

 • » m2: 22.09.2009 o 16:59

  Hehe czytam i placze jakie idiotyzmy tu piszecie... "blyskotki migajace z bazaru" "Brak alternatywnych wersji" " kipski backend programistyczny" rece opadaja... dla wszystkicj pseudo znawcow specjalistow i obserwatorow... we flashu napisze sie o wiele wiecej rzeczy niz w PHP/AJAX, Python itp... flash nie miga i nie blyszczy chyba ze ktos go tak zanimuje... strony we flashu maja 100 razy wiecej zalet niz XHTML/CSS flash pod kazda przegladarka bedzie wygladal tak samo a statyczne strony juz nie zawsze znajdzie sie cos co bedzie wygladalo inaczej... nie mozesz zaindekoswac strony we flashu? to znaczy ze zle ja zrobiles nie przygotowales odpowiedniej tresci i ogolnie spartoliles robote... myslisz ze flash jest trudny w administracji? to sie myslisz flash bardzo ladnie laczy sie z MySQL oraz PHP a jak to ci nie wystarczy mozesz napisac panel we FLex'ie a jak to za duzo dla ciebie zrob edytor xml we flashu ... brak gestow mysza... banal jak nie potrafisz tego napisac to nie bedziesz ich mial... wspominales autorze cos o prawym przycisku? nie widze zadnego problemu w dodaniu do niego mapy strony badz mozliwosci nawigacji po konkretnych podstronach a jak to dla ciebie za duzo masz cos prostrzego swfAdress i rozwiazuje to wszystkie twoje problemy... aha i jeszcze sprawa przystosowania dla osob niepelno sprawnych... hehe pamietaj ze font we flashu jest wektorowy wiec mozesz z nim robic co chcesz... tak sprawa w malej czesci wyglada koles ktory wie o flashu tylko to ze mozna w nim zrobic animacje ( i to jeszcze pewnie wie tylko o metodzie poklatkowej ) wypowiada sie na temat wad i zalet flasha... pierw proponuje sobie poczytac i zapoznac sie z flashem a pozniej pisac takie banaly na poczatek proponuje poogladac www.thefwa.com mam nadzieje ze szybko zmienisz zdanie...

 • » Adriano: 28.09.2009 o 14:54

  Strony flashowe nie zawsze wyglądają wszędzie tak samo. Nie każdy aktualizuje flasha na zawołanie, a nawet jeśli aktualizuje to problemów on nie ominie.

  Poza tym flash nie wszędzie działa. Obecnie liczy się lekkość, elastyczność, możliwość swobodnego dopasowania do każdego urządzenia - flash pod tym względem po prostu leży.

  wspominales autorze cos o prawym przycisku? nie widze zadnego problemu w dodaniu do niego mapy strony badz mozliwosci nawigacji po konkretnych podstronach

  W tym problem, że pod prawym przyciskiem myszy ma być zawsze tylko i wyłącznie to, co oferuje przeglądarka. Flash narusza główną zasadę tworzenia użytecznych stron pod tym względem: wkracza w teren nieprzeznaczony dla twórców stron, czyli interfejs przeglądarki i jej określone funkcje.

  brak gestow mysza... banal jak nie potrafisz tego napisac to nie bedziesz ich mial...

  Widać, że nie masz pojęcia o czym mówisz. W jaki sposób chcesz elastycznie we flashu dać mi możliwość korzystania z moich indywidualnych ustawień gestów myszy?

 • » itimen: 06.10.2009 o 10:21

  Strony flashowe nie zawsze wyglądają wszędzie tak samo. Nie każdy aktualizuje flasha na zawołanie, a nawet jeśli aktualizuje to problemów on nie ominie.

  Jakich problemów, z czym ? każdy tak czy siak będzie posiadał najnowsze wersje bo np. filmików na youtube nie obejrzysz bez najnowszego playerka, a w przypadku jego braku, youtube zawsze odeśle Ciebie na stronę adobe (a filmiki tak czy siak będziesz oglądał ;).

  Poza tym flash nie wszędzie działa. Obecnie liczy się lekkość, elastyczność, możliwość swobodnego dopasowania do każdego urządzenia - flash pod tym względem po prostu leży.

  To że aktualnie jest taka sytuacja to nie oznacza że w przyszłości będzie tak samo. Aktualnie są prace nad wsparciem GPU, multitouch, a we flashu CS5 będzie można kompilować pod iphone'a.

  W tym problem, że pod prawym przyciskiem myszy ma być zawsze tylko i wyłącznie to, co oferuje przeglądarka. Flash narusza główną zasadę tworzenia użytecznych stron pod tym względem: wkracza w teren nieprzeznaczony dla twórców stron, czyli interfejs przeglądarki i jej określone funkcje.

  Ok, aplety Javy, która ma własną maszyne wirtualną (tak jak flash) też nie ma standardowego menu po kliknięciu na nią prawym przyciskiem myszy. Czyżby kolejni twórcy tak potężnych narzędzi naprawdę zapomnieli o tak ważnych rzeczach jak standardowy interfejs przeglądarki ? Albo może uznali to za archaiczne i woleli dopasować menu pod ich oprogramowanie (co znacznie zwiększa możliwość kontrolowania tego oprogramowania ze strony użytkownika).

  Widać, że nie masz pojęcia o czym mówisz. W jaki sposób chcesz elastycznie we flashu dać mi możliwość korzystania z moich indywidualnych ustawień gestów myszy?

  Ogranicza nas nasza wyobraźnia, a ja wiem że we flashu wszystko jest możliwe. Stworzenie takiego czegoś raczej nie jest jakimś arcy-trudnym zadaniem. Chyba że patrzy na to osoba która ze środowiskiem flash miała tyle styczności co nic.

 • » Adriano: 06.11.2009 o 15:25

  Jeśli uważasz, że ktokolwiek potrafi zintegrować flasha z moimi gestami myszy, to bardzo się mylisz.

  Po raz kolejny pokazujesz, że nie masz najmniejszego pojęcia o czym się do Ciebie mówi.

 • » procek: 30.10.2009 o 17:59

  W sieci pojawił się nowy wpis dotyczący tego tematu: http://7pl.info/flash-to-zuo.html

 • » itimen: 03.11.2009 o 07:16

  [treść usunięta - trolowanie]

 • » procek: 03.11.2009 o 07:21

  Itimen - żal mi ciebie, naprawdę żal...

 • » itimen: 03.11.2009 o 07:25

  Pozbierałeś stąd wszystkie wypowiedzi jakie CI pasowały i umieściłeś je na swoim blogu , tak robią ludzie którzy wolą widzieć same ( w ich mniemaniu ) minusy a plusy wolą gdzieś oddalić. To tak jakby pozbierać ze wszystkich religii świata rzeczy które nam się podobają i zrobić sobie nowego bożka, który istnieje tylko tak naprawdę dla nas samych.

 • » procek: 03.11.2009 o 07:49

  Temat jest drażliwy, ale ważny dlatego o nim wspomniałem u siebie. Wymieniłem klika rzeczy na których Adriano się nie skupił. Wspomniane spathetii code, zamknięty standard, kilka zamienników tej technologii dla www. Nie zmienia to mojego podejścia do Flasha jako technologii stosowanej przy prezentacjach multimedialnych, grach itd. Ale z sieci wynocha! No może bannery jeszcze w ostateczności można zostawić - daje to możliwość zablokowania flasha i nie musimy wtedy oglądać reklam. Nie posklejałem tego co tutaj znalazłem choć dotknąłem kwestii tu wspomnianych. Wiesz skąd się biorą podręczniki do PHP? Z php.net - tylko, że jest to bezczelne kopiowanie :/ Nie mówię, że Flash ma same minusy, ale nie stosujmy go tam gdzie można się bez niego obejść...

 • » itimen: 03.11.2009 o 09:52

  Wymieniłem klika rzeczy na których Adriano się nie skupił.

  Tutaj wymieniłeś rzeczy jak intrukcja "goto" czyli absurdalne wyjaśnienie tego jak Ty to widzisz. A na swoim blogu wymieniłeś TYLKO I WYŁĄCZNIE (posklejane stąd) wypowiedzi ludzi którym flash nie odpowiada.
  Zrozum że z youtube każdy będzie korzystał, flash będzie na www czy tego chcesz czy nie. Zawsze będzie istniał na www, i pomimo że nie jesteś zadowolony z takiego stanu rzeczy, to ktoś będzie zarabiał 70% więcej niż Ty i co więcej, będzie czuł radość z tego że swoją pasją może zarabiać więcej niż jakiś "archaiczny dziadek" który woli dzwonić z domowego telefonu bo boi się i nie rozumie jak obsłużyć komórkę. :)

 • » itimen: 03.11.2009 o 10:25

  Poza tym, ktoś kto lubi programowanie obiektowe, to widzi jak piękna jest możliwość odwzorowania obiektów które istnieją w kodzie na płaszczyźnie monitora w postaci grafiki czy animacji.

 • » Mat: 08.11.2009 o 20:33
 • » itimen: 12.11.2009 o 22:12

  Wiadomo ze flash ma swoje wady , ale nie mozna dostrzegac wylacznie tych wad

 • » Zedon: 12.01.2010 o 15:21

  Jedni wolą książki inni filmy.
  A jeszcze inni tylko marudzą.

 • » Grzesiek: 16.03.2010 o 15:25

  Flash nie wyparł tekstu tradycyjnego na stronach www ponieważ Google nie potrafi zaindeksowac tekstu we flashu.

  Rozmowy o wadach i zaletach chyba są bez celowe, flash świetny jest do prezentacji oraz Reklam :-)
  ładne demko pokazujące możliwości flasha jest na tej stronie:

  http://www.instalki-download.pl/adobe-flash-player.html

 • » Adriano: 16.03.2010 o 22:48

  Flash nie wyparł tekstu tradycyjnego na stronach www ponieważ Google nie potrafi zaindeksowac tekstu we flashu.

  Potrafi, ale nie zawsze to wychodzi. 'Zwykły' tekst pozostaje liderem w tej kwestii nadal.

 • » steven: 13.04.2010 o 12:10

  Twierdzenie ze "flash to zlo", jest rownie bezsensowne jak stwierdzenie ze nowe gry to zlo. Przeciez 20 lat temu powstawaly swietne gry, w porownaniu do dzisiejszych byly brzydkie, dzwiek z PC speakera przyprawial o bol glowy, ale czesto mozna bylo nad nimi spedzic wiele nocy, bo byly "grywalne" i zajmowaly dyskietke 1,44 megabajta a nie 20 giga. Jednak wszystko idzie do przodu. Podobnie jest ze stronami internetowymi. Spojrzmy chociazby na rynek azjatycki gdzie internet > 10mbit/s to standard, tam nikt nawet nie przejmuje sie optymalizacja flasha. Polska to zascianek internetowy pomimo to mamy swietnych programistow, grafikow itd. I nie twierdze tu ze flash to samo dobro, bo to bylaby taka sama bzdura, jednak nie ma technologii bez wad. Rozne technologie stworzone sa po to aby sie uzupelniac, a nie wzajemnie zwalczac jak twierdzi autor. Swoja droga totalna krytyka przy braku podstawowej wiedzy zakrawa na buractwo (MVC we flashu to pestka, pozycjonowanie dla specjalisty niewiele rozni sie od html'a, obsluga przegladarki - prosta, dlugosc ladowania zalezy od contentu). Twierdzenie jakoby programistycznie flash byl dziwny nie przystaje do tego co mowia moi koledzy flash developerzy, ktorzy czesto sa prawdziwymi programistami, zaczynajacymi swoja przygode z programowaniem w czasach gdy autor tego wpisu robil jeszcze w pieluchy
  No a stwierdzenie ze Flex wyprze Flasha mnie rozwalilo !!!

 • » Adriano: 13.04.2010 o 17:12

  @steven:
  1. Wypowiedzi osób komentujących tutaj nie odzwierciedlają mojego zdania. Moje zdanie przedstawiłem wyżej, oraz w jasno wyróżnionych komentarzach. Twój komentarz jest chaotyczny i nie widać do kogo się zwracasz.
  2. Interpretacja dosłowna tytułów wpisów na moim blogu jest co najmniej dziwnym pomysłem :)
  3. Stosowanie Flasha tam gdzie nie trzeba nie jest "pójściem do przodu".
  4. Flash na stronie to taki praktycznie osobny element wrzucony w stronę "na siłę", zupełnie jak plik .pdf w ramce obsługiwany przez Acrobat Readera (nie traktować zbyt dosłownie). Przyszłością jest to, aby strony stanowiły zupełnie jednolitą całość pod względem używanych 'części' do obsługi animacji, video, dźwięku, itd.
  Ja taki kierunek właśnie popieram i nie tylko ja.
  5. Epitety i personalne zaczepki możesz sobie darować. Następny komentarz w tym stylu poleci na śmietnik.

 • » ls: 29.05.2010 o 18:51

  Niewiem czy to odpoiednie forum do poruszania problemu o ktorym che napisac. ale mam nadzije ze ktos bedzie wsanie mi pomoc go rozwiazac , chodzi o to ze do osadzenia pliku swf na stronie uzywam funcji jawy script (metody SWFObject) i gdy dodam parametr (so.addParam("wmode", "transparent");) odpowiedzilany za przezroczyste tlo , menu niedzila prawidlow pod ff ,opra ,chrome tzn. porzewineciu strony przy uzyciu kółka w myszce , ALBO BOCZNEGO PASKA PRZEGLADARKI do samego konca np.wdół i ponownym cofnieciu w gore menu przestaje reagowac na najzd kursorem myszy, ja jzu wczseniej pisalem dzije sie to tylko wtedy gdy dodany jest paramter przezroczystosci , bez tego parametru menu dzila prawidlowo. adresmojej strony http://www.free4web.cba.pl

 • » ls: 29.05.2010 o 19:18

  Dodam jesze ze probowalem róznych sposobow osadznia pliku swf w html i problem ten takrze sie pojawia ,jednak przy uzyciu metody object przezroczystosc dzila prawidlowo , tylko chodzi o to ze w tym rozwiazniu niemozna doalczyc alternatynej tresci na wypadek gdyby uzytkownik wylaczyl w przegladarce obsuge wtyczek dzki ktorym jesyt mozliwosc odtwarznia foramtu zwf ,wiec zastosowalem jak pisalem wczsneij metode SWFObject dzeki ktorej dołaczam alterantywne menu oprte o css

 • » ls: 29.05.2010 o 20:13

  Zaponilem napisac ze stosuje to rozwiaznie (swfobject) rowniez z powodu pojawinia sie kontrolki ktorą trzba uaktywanic po odsierzniau strony problem tyczy sie opery

 • » ls: 30.05.2010 o 12:36

  Zastanawilem sie gdyby zamiast bgcolor ktory jest wstawiny w funckje swfobject (ktora uzywam do osadznia pliku swf na stronie) wczytac grafike ktora obslugiwala by przezroczystosc ,czy jest mozliwe przeksztalcenie parametru
  .......
  if(c) { this.addParam('bgcolor', c); }
  ......
  tak aby wczytywala sie grafika jako tło

 • » ls: 31.05.2010 o 10:21

  A gdyby ustawić tło mojego menu na samym spodzie strony, uzywjac z-index:-1000 ?

 • » ls: 01.06.2010 o 01:18

  Problem chyba rozwizany, nalerzy blok wktorym umieszczony jest flash ustawic w okreslonym miejscu na stronie w moim przypadku jest to sekcja naglowka ,oraz blok ten niemoze posiadac odstepow,wtedy paramter wmode="transparent" dzila prawidlowo (ff,opera,ie) . ?????jak teraz sprawic aby flash(menu) dzilalo niezalerznie od polorzenia na stronie??????

 • » ls: 02.06.2010 o 17:03

  Umnie ten problem rozwiazuje dodanie znacnzika "position:fixet center top" do bloku obejmujacego strone

 • » itimen: 12.07.2010 o 11:40

  @ls: monolog wewnętrzny ?

 • » Łukasz: 31.07.2010 o 21:12

  Czemu tak uciekacie od kreatywności i nieszablonowści. Schematyczność to nuda, a flash otwiera nowe spojrzenie na marketing internetowy. Ja osobiście programuje w PHP, Flashu i innych technologiach i jestem zwolennikiem każdej techniki programowania. Prosze zobaczyć strone agencji reklamowej [spam] - kreatywność to podstawa.

 • » Krzychu: 13.08.2010 o 13:47

  Zgadzam się w pełni z moim przedmówcą i uważam, że flash ma niesamowicie duży potencjał jeśli chodzi o marketing internetowy. Tradycyjne strony w htmlu nigdy nie znikną z naszego życia, ale trzeba też spojrzeć na to do czego dana strona ma służyć. Pracuję dla Agencji Kreatywnej [spam] [spam] (patrz. portfolio) i tworzenie stron flash jest tym do czego często dążymy, jeżeli chcemy osiągnąć walor stricte reklamowy. Ten język programowania rozwija się coraz bardziej i służyć może nie tylko wspomnianym:

  Tak dla: prezentacji multimedialnych, gier on-line i innych rzeczy których wykonanie bez Flasha jest niemożliwe,

  ale również zwykłej stronie, nawet bez wersji alternatywnej. Jeśli jest to bowiem strona www, przekazująca znaczące i ważne informacje, np. strona urzędu, szkoły, słownik, itp. to wiadomo, iż nie użyjemy tu flashki, ale w przypadku stron, które mają nas zadziwić i zachęcić nie tylko swoją treścią to jest to opcja, jak najbardziej na miejscu. A co do argumentu:

  Strony flashowe nie zawsze wyglądają wszędzie tak samo. Nie każdy aktualizuje flasha na zawołanie, a nawet jeśli aktualizuje to problemów on nie ominie.

  to powiedzcie mi czego nie trzeba aktualizować, żeby coś nowego działało lub było kompatibilne z inną wersją itp. Tak, jak musimy aktualizować flasha, musimy też wgrywać kodeki do odtwarzania filmów, zainstalować nowego worda, czy nawet zmienić system operacyjny na nowszy (choć nie zawsze lepszy, patrz. Windows Vista :)).

 • » Ajaku: 05.12.2010 o 14:17

  Największ wadą flasha jest to ze przeciaza procesor. Kiedys gdy cos ogladalem to byla cisza. Teraz wlaczenie jakiejs prezentacji rozkreca maszyne. Strasznie tego nie lubia.

 • » Piotr: 14.03.2011 o 15:35

  Jesli chodzi o usability Flasha, niedawno goscie z Gdanska wypuscili fajny soft do badania usability, nagrywania jakichs filmikow i analizy tej uzytecznosci, moze kogos zaciekawi http://useitbetter.com

 • » Szaman: 06.05.2011 o 13:15

  <img src="?" onerror='alert("byłem tu")' >

 • » H, the Himself: 20.11.2011 o 11:52

  Idea jakoby strony mialy byc wyswietlane tak samo wszedzie jest przestarzala i niepotrzebna. Flash to pozostalosc po tej epoce. HTML5 (z canvas), CSS3, SVG, nowe ECMAScript to przyszlosc. Nawet Adobe zrezygnowalo z Flasha na mobilne przegladarki i eksperymentuje z eksportem do HTML5. Pamietajcie zreszta, ze Adobe zarabia na sprzedawaniu softu do tworzenia stron, a nie na flash playerze.

  Widac to zreszta po czestotliwosci ukazywania sie aktualizacji do playera (i jakosci samej wtyczki, ktora delikatnie mowiac ssie ;) ).

 • » Komunikatywny: 11.01.2013 o 21:10

  Moim zdaniem jak było wymienione korzystanie z telefonów miało duży wpływ na flasha niby explorer w telefonie poprawnie obsługuje flasha ale już opera mini ani firefox sobie zupełnie z nim nie radzą a w dobie androida i wszelkich tabletów i telefonów podejrzewam że byłoby zbyt kosztowne inwestowania we flasha

Dodaj komentarz:

Dostępne tagi: [link]http://adres-www[/link] [quote]cytat[/quote] [code]kod[/code] [pre]tekst preformowany[/pre] [b]bold[/b]